DOLNOŚLĄSKIE CENTRUM FOTOGRAFII " Domek Romański"

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii „DOM/HOME” Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej, który odbędzie się w piątek 6 maja o godz. 17.00.

Projekt „DOM” to wieloletni zapis dokumentalny miejsc, które ludzie nazywają domami. Na fotografiach Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej są puste wnętrza: prycze w schronisku dla bezdomnych, pokoje panieńskie, cele polskich zakonników, mieszkania kolekcjonerów, wozy cyrkowe... I chociaż nie ma na nich ludzi to fotografie mówią o mieszkańcach tych miejsc więcej niż niejeden portret.

Więcej…

ZPAF OKRĘG ŚLĄSKI. Galeria Katowice ZPAF

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii STANISŁAWA MICHALSKIEGO MEDALIONY, który odbędzie się w środę 4 maja o godzinie 18:30.

Aktualna wystawa Stanisława Michalskiego "Medaliony" jest ilustracją subiektywnie postrzeganego obrazu wielu miast i ulic. Materia miejska staje się tłem dla osobistych wyborów i przeżyć autora i wędrowca. Ważniejsze jest to, co się spostrzega, to co indywidualnie doświadczane i odczuwane. Obrazy pobudzają wewnętrzne przeżycia, pragnienia i refleksje. Dają możliwość indywidualnego odbioru i przeżywania przestrzeni. Za sprawą tego rodzaju fotografii kształtowany jest obraz miast w pewnym sensie
niewidzialnych. Możemy jedynie wyobrażać sobie jak te miasta wyglądają w całej okazałości. Autor zaprasza nas w inną podróż.

Więcej…

STARA GALERIA ZPAF

W czwartek, 5 maja o godzinie 18.00, Stara Galeria ZPAF zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Słowackiej. Prezentowane zdjęcia pochodzą z oficjalnego archiwum słowackiej fotografii. Zrobione w latach 1939-1945 opowiadają historię państwa od momentu jego ukonstytuowania się, poprzez polityczny rozwój, wizje "pięknego jutra", aż po rozczarowanie społeczeństwa po bitwie pod Stalingradem, kolejne kroki ku upadkowi, zakończone bombardowaniem Bratysławy w 1944 r. Powstanie i upadek państwa słowackiego pokazane zostały w dwojaki sposób. Pierwszy koncentruje się na wątku świętowania, dokumentowanego w celach propagandowych, zafałszowujących historię. Drugi to fotograficzna rekonstrukcja wydarzeń odtworzonych niezwłocznie po ich zaistnieniu na potrzeby rządu.  Wiele wydarzeń zostało zaaranżowanych wyłącznie dla potrzeb ich rejestracji i następnie upowszechnienia w mediach.

Więcej…

GALERIA SZTUKI WOZOWNIA, Toruń

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy jednego z ciekawszych artystów Marka Noniewicza. Wernisaż odbędzie się  we wtorek, 26 kwietnia o godz. 18.00.

Wystawa obejmuje dwa projekty, które  były realizaowane jednocześnie od 2007 roku. Zestawienie ich jako jednej ekspozycji pozwoliło artyście zyskać pewien obraz całości, oraz refleksję na temat fotografii jako części procesów zachodzących w świecie przyrody.

"W Zarysie biologii fantastycznej (2010)... artysta wciąga widza w pewną grę. Czyste kompozycje, gdzie zwierzęta wyraźnie odcięte są od bezpostaciowego tła, dają wrażenie rejestracji pewnego stanu rzeczy. Coś jak rysunek w podręczniku biologii, odnotowanie faktu istnienia... Jest coś drapieżnego w tych pracach. Osa, niczym zły omen, wisi nad pięknym, niemalże nierzeczywistym krajobrazem... W innej pracy artysta odwołuje się do motywu swastyki, która zważywszy na swe konotacje, budzi dość sprzeczne odczucia. W jego ujęciu ofiara i drapieżca łączą się w konstrukcji symbolu. Misternie skomponowane szczątki zwierzęce przywodzą na myśl motyw vanitas. W pracach Noniewicza spotykają się kruchość i delikatność z efemerycznością. Piękno zostaje zestawione z przemijaniem. W ten oto sposób, z pozoru zwyczajna, zabawa formą okazuje się misternie skomponowanym obrazem śmierci."
Łukasz Karol Orlik

Więcej…

GALERIA BWA, Jelenia Góra

Zapraszamy do Jeleniej Góry we wtorek 10 maja, na wystawę Janusza Leśniaka " Człowiek jest snem cienia". Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00. 

Więcej…

NOWE PROGRAMY EDUKACYJNE, kursy, warsztaty oraz konsultacje

Serdecznie zapraszamy do zapoznaia się oraz wzięcia udziału w:

- kurs „D, E, F… portretowania” w OW ZPAF, 14 maja - 18 czerwca 2011 Weekendowy, miesięczny intensywny kurs, będący kontynuacją „ABC fotografowania”

- warsztaty fotografii krajobrazu „W pogoni za światłem” z Piotrem Cieślą w Mielniku nad Bugiem. Weekendowe warsztaty w ramach Programów Edukacyjnych OW ZPAF, rozłożone  na pięć wyjazdowych sesji: 27-29 maja, 24-26 czerwca, 23-25 września, 21-23 października i 16-18 grudnia.

 - wieczór konsultacyjny w Starej Galerii ZPAF, tym razem poprowadzi Damian Chrobak, członek OW ZPAF, mieszkający głównie w Londynie i zajmujący się „street photography”. W piątek 13 maja o godz.18:00

Więcej…

Nowi członkowie ZPAF

13 kwietnia 2011 Rada Artystyczna przyjęła do Związku nowych członków, są nimi:

Michał Grocholski - okręg dolnośląski
Sławomir Mielnik - okręg dolnośląski
Maciej Cieślak - okręg warszawski
Piotr Młynarczyk - okręg warszawski
Agnieszka Kliczka - okręg warszawski

Koleżankom i Kolegom serdecznie gratulujemy!

Więcej…

KONKURS Press Foto BZ WBK

Już po raz kolejny rusza konkurs Press Foto. Organizatowrem konkursu jest Bank ZAchodni BZ WBK. Zapraszamy do udziału. Łączna pula nagród wyniosła 110.000 złotych.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie www.bzwbkpressfoto.pl

Więcej…

Galeria Di Arte A&S

W czwartek 28 kwietnia  o godz. 19.00 zapraszamy na wernisaż Mariana Schmidta.

„Droga do poezji wizualnej nie prowadzi przez intelekt, tylko przez otwartość na świat, uczucia do ludzi, intuicję, przez autentyczne przeżycia.”
Marian Schmidt

Prezentowane na wystawie fotografie to autorski wybór czterdziestu prac z dorobku twórczego Mariana Schmidta. Ponad połowa zdjęć powstała na przestrzeni kilku ostatnich lat. Ekspozycję tworzą m.in. dotychczas nie pokazywane zdjęcia, będące owocem wędrówek artysty podczas podróży do  Jerozolimy, Medjugorii, Wilna, Sankt Petersburga, Porto, Białowieży, Leżajska i na Islandię.

Więcej…

georgia Krawiec, EXodus (2006-2008)
Magda Hueckel,
Autoportret obsesyjny (2007-2009)

Zapraszamy na wernisaż georgi Krawiec i Magdy Hueckel, 7 maja o godz. 17.30 do Galerii FF. Wystawa odbywa się w ramach Dziesiątego Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.

Transgresja to wspólny projekt, na który składa się EXodus georgii Krawiec oraz Autoportrety obsesyjne Magdy Hueckel. Cykle opowiadają o doznaniach protagonistki, w którą wcielają się obie autorki. georgia Krawiec ukazuje nieznane obszary ludzkiego umysłu, a Magda Hueckel skupia się na rozpadzie ciała. Obie serie łączy motyw widma nieuniknionej śmierci, związanych z nią obsesji i lęków.

EXodus (2007-2009)

Inspiracją dla projektu EXodus był dramat amerykańskiej autorki Karen Karin Rosenberg „Pokazała mu, jak rzuca się tortem”. Fotografie stanowią w dużej mierze wizualną interpretacje określeń, jakimi obdarzona została bohaterka dramatu. Zarówno pod względem tematyki jak i w sferze wizualnej w cyklu tym dostrzegalne są punkty styczne z fotografią surrealistyczną. W kontekście dramatu czytelny staje się tytuł projektu; EXodus znaczy w tym przypadku podróż w nieznane obszary umysłu.

Autoportret obsesyjny (2006-2008)

Cykl Autoportret obsesyjny dotyczy nieuchronnego rozpadu ciała niesionego przez chorobę, uraz, starzenie się. Poprzez rozkładające się szczątki organicznej materii ukazana została obsesyjna projekcja umysłu na zdrowe ciało.

Więcej…

GALERIA BIELSKA BWA

W środę 20 kwietnia  o godz. 17.00 zapraszamy na prezentację multimedialną oraz wykład " Polski Street ART".  Wieczór poprowadzi Marcin Rutkiewicz, prezes Fundacji Sztuki Zewnętrznej, współautor albumu " Polski Street Art"

Więcej…

galeria obok ZPAF

W środę 20 kwietnia  o godz. 19.00 zapraszamy na wernisaż wystawy Pauliny Rosińskiej.

"Wciąż nie milkną dyskusje na temat ubiegłorocznych, tragicznych wydarzeń. O tym co stało się pod Smoleńskiem powstało setki materiałów, artykułów, ekspertyz, reportaży, felietonów. Spór narodowy wciąż trwa o pomniki, o tablice, o prawo do pamięci..."
fragm. tekstu Kurator Anna Wolska

Więcej…