WYKŁAD - Stara Galeria ZPAF

W poniedziałek 9 maja w Starej Galerii ZPAF odbędzie się wykład i pokaz przygotowany przez Krzysztofa Jureckiego pt. Aspekty młodego polskiego wideo w XXI wieku.

Wideo jest formą sztuki wywodzącą się z tradycji filmu eksperymentalnego, mającą własną tradycję w postaci twórczości lat 70. i 80., oraz będącą także etapem pośrednim do sztuki interaktywnej, do której jak się wydaje należy przyszłość sztuki opartej na technologii. Oczywiście granice twórczości określanej mianem wideo są bardzo szerokie, dotyczą także performance, wchodzą w relacje w formuł a dokumentalną, grafiką czy muzyką (wideoklip).

Do pokazu, wybranych zostało kilku artystów, przede wszystkim absolwentów ASP w Łodzi, Poznaniu, Gdańsku i Krakowie, urodzonych w latach 70 i 60. Wybór Krzysztofa Jureckiego koncentruje się na aspekcie medialnym, jak też na warstwie ideowej, jaką prezentują nieprzypadkowo pokazani artyści. Poszukuje on twórców, którzy posiadają określoną świadomość w zakresie formy i warstwy filozoficznej.

Zobaczymy prace w kilku formułach, w tym: body-artu (Wiktor Polak), grafiki 3D (Mateusz Pęk), o estetyce rodem z Dalekiego Wschodu (Marek Zygmunt) i w szczególnie modnej obecnie technice found-footage (Leszek Żurek, którego twórczość jest bardziej fotograficzna, niż filmowa).

Wstęp wolny. Zapraszamy.

Więcej…

Biblioteka Uniwersytecka, Warszawa

Zapraszamy we wtorek  19 kwietnia na spotkanie w wybitnym artystą Stasysem Eidrigeviciusem, które odbędzie się w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej o godz. 18.30.

W programie min. prezentacja najnowszego filmu artysty " Stasys 60", pokaz filmu krótkometrażowego " Gościem u siebie"  o życiu i twórczości Stasysa. Zapraszamy również do dyskusji prowadzonej przez Monikę Kuc oraz Małgorzatę Kamykową. 

Więcej…

Fundacja Synapsis

Co by było, gdybyś któregoś dnia obudził się, a żaden z dotychczas poznanych zmysłami schematów nie był taki jak zawsze: sól byłaby słodka, wrzątek by nie parzył, ludzie zamiast mówić wydawaliby niezrozumiały dla ucha szum, a oczy widziały najmniejsze pyłki powietrza, które nieustannie wirując zasłaniają świat?

Celem otwartego konkursu filmowo-fotograficznego jest przedstawienie w możliwie sugestywny sposób świata osoby z autyzmem. Konkurs realizowany jest w ramach kampanii społecznej „Kojarzysz autyzm? Wiedza jest trendy. Na drodze do zmiany stereotypowego wizerunku osób z autyzmem”, której ideą jest uwrażliwienie społeczeństwa na problemy, z którymi spotykają się osoby, dotknięte autyzmem.

Konkurs realizowany jest w dwóch kategoriach:
- Filmowej - filmy zrealizowane dowolną techniką, których długość wynosi od 30 sekund do 5 minut
- Fotograficznej - zdjęcie lub seria zdjęć wykonanych dowolną techniką

Nagrodą w konkursie jest sprzęt cyfrowy. Nagrodzone prace będą eksponowane m.in. w ramach wystawy pokonkursowej na terenie Warszawy oraz w wydawnictwie multimedialnym.

Więcej…

Muzeum Historii Kielc

Zapraszamy w czwartek 28 kwietnia, na wernisaż wystawy Andrzeja Borysa, który odbędzie się w Muzeum Historii Kielc, o godz. 18.00

Więcej…

Warszawa

33 fotografie amerykańskiej sławy fotografii Annie Leibovitz.  Od 15 kietnia, będziemy mogli oglądać  na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego w Warszawie. Wystawa będzie pokazywana w ramach Polskiego Festiwalu Reklamy.

Więcej…

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE, czerwiec 2011

Zapraszamy na warsztaty fotograficzne w magicznej Lanckoronie - uliczny dokument (ludzie i ich otoczenie) ze znanym fotografikiem - Bogdanem Frymorgenem. Warsztaty trwają od 3 do 6 czerwca 2011.

Więcej…

Muzeum Stanisława Staszica, Piła

Zapraszamy na kolejną, wiosenną wystawę do Galerii Muzeum Stanisława Staszica w Pile. "SKANSEN MALOWANY TRADYCJIĄ "to wystawa fotografii Kasi Stanny. Autorka prezentuje bardzo interesujące serie zdjęć inspirowanych polskim folklorem. Traktuje jednak ten folklor jako punkt wyjścia do tworzenia  swoich, fotograficznych obrazów i z nich buduje swój własny "skansen".

Otwarcie wystawy  w piątek 15 kwietnia o godz. 18.00,
Muzeum S. Staszica w Pile, ul Browarna 18.
Wystawa eksponowana będzie do 10.05.2011.

Więcej…

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, Katowice, Galeria pARTer, Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy " Ponad podziałami" z udziałem kuratora wystawy Jakuba Byrczka, który odebędzie się w sobotę 9 kwietnia o godzinie 17.00.

Spis autorów: Wiesław Brzózka, Jakub Byrczek, Michał Cała, Ryszard Czernow, Maria Dzierżyńska, Arkadiusz Gola, Andrzej Górski, Halina Idziak, Paweł Janczaruk, Sławomir Jodłowski, Marek Jan Karaś, Andrzej Koniakowski, Antoni Kreis, Andrzej Jerzy Lech, Jerzy Lewczyński, Józef Ligęza, Krzysztof Lisiak, Krzysztof Liszke, Marek Locher, Jerzy Łakomski, Katarzyna Łata-Wrona, Andrzej Marczuk, Beata Mendrek-Mikulska, Stanisław Michalski, Bogusław Michnik, Krzysztof Miller, Halina Morcinek, Jowita Mormul, Janusz Musiał, Krzysztof Niesporek, Piotr Oleś ,Krzysztof Pilecki, Zbigniew Podsiadło, Wojciech Prażmowski, Aleksander Prugar, Zbigniew Sawicz, Stanisław Sputo, Bolesław Stachow, Maciej Stobierski, Timm Stütz, Krzysztof Szlapa, Maria Śliwa, Marek Wesołowski, Mieczysław Wielomski, Józef Wolny, Jan Zegalski, Aleksander Żakowicz.

Więcej…

XIV Międzynarodowy Konkurs Fotografii Cyfrowej, Częstochowa

Zapraszamy na wernisaż wystawy pokonkursowej Cyberfoto 2011, która odbędzie się w piątek  29 kwietnia o godz. 18.00 w Galerii fotografii ART - FOTO.

Więcej…

Stara Galeria ZPAF, Grzegorz Przyborek "Przestrzeń fotografii"

Okręg Warszawski ZPAF zaprasza w poniedziałek,  4 kwietnia o godz. 18.00 na  uroczyste otwarcie wystawy fotografii Grzegorza Przyborka, jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych współczesnych Polskich fotografów.

Grzegorz Przyborek od lat konsekwentnie rejestruje aparatem fotograficznym wykreowane przez siebie trójwymiarowe inscenizacje. Jak  mówi artysta: Fotografia dała mi możliwość powołania do życia świata, który w obrazie fotograficznym egzystuje samodzielnie. Nie jest reprodukcją rzeczywistości. Potocznie mówiło się, że fotografia jest „lustrem rzeczywistości” lub oknem, przez które patrzymy na rzeczywistość. Ale to  rozumienie dzisiaj, staje się nieaktualne. Moim zdaniem, fotografia nie ma nic wspólnego z obiektywnie istniejącą rzeczywistością. Jest raczej odbiciem naszego postrzegania i rozumienia rzeczywistości. Fotografia jedynie poszerzyła nasze widzenie świata. Do końca nie zdajemy sobie sprawy, że dzisiaj nasza świadomość widzenia w dużym stopniu opiera się na fotografii. Fotografia oprócz wolności w budowaniu własnej przestrzeni, dała mi możliwość pełnej wypowiedzi, balansowania pomiędzy fikcją a realnością, odkrywaniem nowych egzystencji".

Więcej…

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na kolejny już wykład Krzysztofa Pijarskiego z cyklu " Po końcu fotoreportażu"

5 kwietnia, wtorek, godz. 18.00

Przedmiotem wykładu będą próby pokazania złożonych relacji społeczno-politycznych za pośrednictwem „neutralnego”, a wręcz „reakcyjnego” gatunku, jakim jest, a raczej był – krajobraz. Pod tym kątem prezentowane będą projekty i pojedyncze fotografie takich artystów, jak Luc Delahaye, David Goldblatt, Paul Graham, oraz - paradoksalnie - Andreas Gursky, oczywiście znów w kontekście problemu dystansu i empatii.

Więcej…

Autorska Galeria Fotografii " PORTRET ŚWIATA", Koszalin

Serdecznie zapraszamy w czwartek, 14 kwietnia do Koszalina na  przepięną refleksyjną wystawę Krystyna i Edward Grzegorz Funke oraz autor Erazm Wojciech Felcyn. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00. 

Więcej…