Zapraszamy do naszej "Starej Galerii"  na wystawę fotografii krajobrazu Jerzego Łapińskiego. Wernisaż w obecności autora odbędzie się w poniedziałek, 7 lutego o godz. 18:00. Prezentacja, na którą składa się prawie 50 fotografii wykonanych w klasycznej czarno-białej technice, ma charakter przekrojowy i zawiera zdjęcia wykonane od 1989 roku do chwili obecnej.

Krajobraz na fotografiach Łapińskiego, z rożnych regionów Polski, między innymi góry, Mazowsze, rozlewisko Bugu, przedstawiony jest w uniwersalnej, ponadczasowej konwencji. Ogromnym, i rzadko spotykanym walorem tych czarno-białych fotografii, jest własnoręczna obróbka ciemniowa tych zdjęć przez autora, który podobnie jak Ansel Adams przywiązuje ogromną wagę do wykonania odbitki. Jak podkreślił  Marek Grygiel przy okazji wystawy fotografii tego autora w Małej Galerii  ZPAF-CSW  "Jerzy Łapiński swoje fotografie wykonuje nie tylko wtedy, gdy obmyśla, starannie dobiera kolejny fragment w terenie naciskając spust migawki aparatu, ale również wtedy, gdy wykonuje te zdjęcia - sam, w sensie dosłownym, w samotności pracy laboratoryjnej. Przez lata bezpośredniej i świadomej praktyki posiadł ogromną wiedzę na temat wydawałoby się najprostszy: jak powinna wyglądać perfekcyjnie wykonana odbitka."

Jerzy Łapiński urodził się w 1954 roku w Warszawie. Fotografią zajmuje się od szkoły średniej, specjalizując się w fotografii czarno-białej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1979. Prezentował swoje prace na 24 wystawach indywidualnych oraz 14 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Fotografie Jerzego Łapińskiego znajdują się w zbiorach i kolekcjach prywatnych w Polsce, Czechosłowacji, Niemczech, Szwecji i USA.  Prowadził wykłady z fotografii na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w Łódzkiej Szkole Filmowej i na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Sląskiego w Katowicach.  Oprócz czynnego uprawiania fotografii zajmuje się wykonywaniem powiększeń kolekcjonerskich dla innych fotografów, jest również rzeczoznawcą i biegłym sądowym w zakresie fotografii.


Zaproszenie-J_apiski_

 

Poniedziałek, 7 lutego 2011 godz 18.00 - wernisaż w obecności autora
Stara Galeria ZPAF, Warszawa Plac Zamkowy 8
Galeria czynna- pon-pt 12 - 18, sb-nd 14 -18
Wystawa czynna do 4 marca

Wystawa zrealizowana ze stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu firmy Medikon.
Organizatorem wystawy jest Okręg Warszawski ZPAF
Patroni medialni: artinfo.pl, fotopolis.pl, sztuka.pl