Joanna Chudy w Galerii Obok

Wszystkich przyjaciół, gości i sympatyków fotografii oraz naszej małej, skromnej Galerii Obok ZPAF, zapraszam na odsłonę nowego projektu autorstwa Joanny Chudy. Wernisaż odbędzie się już w najbliższą środę 23 lutego o godz. 19.00

Projekt "Śląski Ulisses" jest fotograficznym zapisem wędrówek po ulicach miast współczesnego Górnego Śląska, przede wszystkim po osiedlach górniczych, które powoli odchodzą do przeszłości.

Autorka – Joanna Chudy, niczym James Joyce prezentuje skrawki codzienności, które działają na widza dowolną grą skojarzeń. Każda z prac to oddzielna opowieść, tryptyk składający się z trzech nie powiązanych ze sobą fabułą fotografii. Widz może się tylko domyślać pewnych zależności i relacji między kolejnymi zdjęciami. Tę wielowątkowość podkreśla dodatkowo użycie przez autorkę różnorodnej formy – od zdjęć para dokumentalnych, nastrojowych portretów po zdjęcia impresjonistyczne, niepokojące w formie, grze świateł, dynamice obrazu. Czarno białe kompozycje zdjęć w kilkunastu tryptykach uwydatniają w swych kontrastach niezwykłą, magiczną wręcz aurę fotografowanych miejsc i postaci. Grając nastrojem autorka zrywa z dotychczasowymi konwencjonalnymi przedstawieniami Śląska wykraczając poza ramy fotografii socjologicznej, dokumentalnej, czy reportażowej.

Joanna realizowała swój projekt głównie na terenie Górnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem dawnych osiedli górniczych, które to w krajobrazie Śląska z wolna zaczynają być już rzadkością. Obszar fotograficznych podróży obejmował tereny zachodnie województwa takie jak: Gliwice, Rybnik i Racibórz, aż po północno-wschodnią część województwa: Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie.

V_PSD_P_1

Galeria Obok
Plac Zamkowy 8
Wernisaż: 23 luty godz. 19.00
Wystawa czynna dla zwiedzających do 18 marca
wstęp wolny
Kurator wystawy: Anna Wolska

www.go.zpaf.pl

Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.